XV edycja Wielkiej Lekcji Geografii im. Zbyszka Łuczaka

XV edycja Wielkiej Lekcji Geografii im. Zbyszka Łuczaka
17.11.2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV edycji Wielkiej Lekcji Geografii im. Zbyszka Łuczaka organizowanej przez Łódzki Klub Trekkingowy oraz Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
WLG jest częścią wielkiego przedsięwzięcia - Explorers Festival (1999-2017), którego twórcą i dyrektorem był pan Zbigniew Łuczak aż do swojej śmierci (15.05.2018). To właśnie jemu poświęcono pierwszy wykład WLG.
Tegoroczny Festiwal odbył się pod hasłem: „W poszukiwaniu Everestów”. W programie znalazły się poniższe wykłady i prezentacje:
Prowadzenie – dr hab. Wojciech Tołoczko
Otwarcie:
  • Prezes ŁKT – Urszula Łuczak
  • Dziekan WNG UŁ – dr hab. Bogdan Włodarczyk – prof. UŁ
Wykłady:
  • Dr inż. Jacek Karczewski – podróżnik: „Spróbujmy dostać się za mgłę – Górskie fascynacje Zbyszka Łuczaka”
  • Dr hab. Piotr Czubla – prof. UŁ: „Góry młode i stare – prawda, czy zakłamane uproszczenie?”
  • Mgr inż. Janusz Majer – himalaista: „Góry w cieniu życia”
  • Dr hab. Marek Barwiński – prof. UŁ: „Na tropach jaków, czyli trekking dookoła Annapurny w Himalajach Nepalu”
  • Dr Elżbieta Papińska – geograf, podróżnik: „Moje Everesty”
Od godziny 13.40 dla uczniów rozpoczął się konkurs. Nagrody ufundowali: dla  Najlepszego Geografa - busolę - Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, dla Najlepszej Szkoły - 8.000 zł - Prezes Zarządu TVP SA. a nagrody rzeczowe Łódzki Klub Trekkingowy
Zwycięską szkołą okazało się I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Dziesięcioro uczestników z najlepszymi wynikami indywidualnymi otrzymało nagrody rzeczowe oraz gwarancję możliwości studiowania na wydziale bez konieczności przystępowania do egzaminów wstępnych. Serdecznie gratulujemy.
Nasi uczniowie powrócili z WLG zadowoleni, pełni wrażeń oraz wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę. Czekamy na kolejne wydanie WLG.