Skocz do zawartości
-A+Rozmiar czcionkizmiana kontrastuWysoki kontrast

Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej

Od października 2008 r. w II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie działa Izba Pamięci Narodowej, która specjalizuje się w gromadzeniu pamiątek z regionu konińskiego oraz prezentacji wysiłku żołnierza polskiego w latach II wojny światowej. Szczególne zainteresowanie wzbudza kolekcja mundurów i wyposażenia żołnierzy polskich z różnych frontów II wojny światowej. Nasza kolekcja nie służy tylko do biernej ekspozycji, ale jej stan pozwala na aktywną prezentację przez członków koła historycznego. Taką udaną próbą był udział uczniów w historycznych mundurach w miejskich uroczystościach 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w miejskich uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Stanowiło to nie tylko formę oddania hołdu żołnierzom polskim, ale było również wzbogaceniem samych uroczystości o nowy historyczny element.

Zainteresowanie tą formą „uprawiania” historii w naszej szkole jest o wiele większe niż ilość mundurów i możliwości finansowe szkoły. Stąd pomysł powołania grupy rekonstrukcji historycznej, która nawiązuje do tradycji wojska II Rzeczypospolitej, a konkretnie 68 Pułku Piechoty, w którym do służby powoływano mieszkańców Konina, a na sztandarze był herb Konina. Minimalna ilość członków grupy rekonstrukcji historycznej to 8 osób (czyli drużyna), a jej skład tworzyliby: oficer, podoficer i 6 szeregowych, w tym jeden jako strzelec ręcznego karabinu maszynowego. Wymagana suma to około 20 tysięcy złotych. Ta kwota pozwoli sfinansować umundurowanie, oporządzenie oraz uzbrojenie w repliki broni z epoki. Aktualnie jesteśmy w trakcie gromadzenia ekwipunku i udało nam się już pozyskać umundurowanie oficera i 2 szeregowych. Gromadzenie ekwipunku zajmie co najmniej 6 miesięcy.

Szkolna grupa rekonstrukcji historycznej będzie szeroko wykorzystywana:

  • do popularyzacji i edukacji historii,
  • w patriotycznych uroczystościach miejskich i szkolnych,
  • w organizacji rajdów turystycznych „szlakiem odwrotu Armii Poznań”,
  • w organizacji biwaków z wykorzystaniem fortyfikacji polskich z września 1939 r. na ziemi konińskiej,
  • w organizacji rajdów szlakiem fortyfikacji z września 1939 r.,
  • w prezentacjach grup rekonstrukcji historycznej oraz rekonstrukcjach historycznych.

Zapleczem dla szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej jest Izba Pamięci Narodowej w naszej szkole, gdzie mundury i wyposażenie stanowią ważną część ekspozycji poświęconej polskim tradycjom wojskowym.

Wszystkich, którzy chcą nam pomóc w tworzeniu szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej, zapraszamy do współpracy. Koordynatorem projektu jest pan Andrzej Warda - nauczyciel historii. Meldunek o działalności naszej grupy wkrótce. 



GRH W BITWIE POD TOMASZOWEM
 Dwa tygodnie temu nasza szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej wzięła udział w rekonstrukcji jednej z największych bitew Polskiego Września - w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Dzięki fotografiom Artura Poznańskiego możemy poznać jej bardziej dynamicznie oblicze. 
NASZE KANAŁY