Wizyta na WNPiD UAM w Poznaniu

24.03.2017
Wizyta na WNPiD UAM w Poznaniu

23 marca grupa uczniów z Koła Debat Oksfordzkich wraz z p. Aleksandrą Kudłą brała udział w Seminarium na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UAM w Poznaniu pt.:„Standardy współczesnej demokracji. Postawa i partycypacja obywatelska wobec wyzwań współczesnego  świata”. Seminarium rozpoczęło się od otwarcia przez prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha (Dziekana WNPiD UAM) oraz dr Rafała Kamprowskiego (pracownika WNPiD UAM), którzy wspomnieli  o instytucjach takich jak Fundacja Edukacyjna G5 czy Fundacja Konrada Adenauera, które wraz z WNPiD stworzyły to seminarium. Po mowach wstępnych rozpoczął się wykład prof. UAM dr hab. Magdaleny Musiał-Karg  (WNPiD UAM) – „Rola demokracji bezpośredniej w procesie integracji europejskiej. Czy referendum jest dobre na wszystko?”. Po sporej dawce wiedzy przydatnej dla każdego młodego obywatela miała miejsce dyskusja ekspertów, w której swoje poglądy na temat roli suwerena we współczesnej Polsce i Unii Europejskiej. Grono eksperckie tworzyli: prof. UAM dr hab. Magdalena Musiał-Karg (WNPiD UAM), dr Artur Kopka (European University Viadrina), dr Weronika Priesmeyer-Tkocz (Europäische Akademie Berlin), dr Adam Jaskulski (WNPiD UAM). W rolę moderatora debaty wcielił się dr Marcin Łukaszewski.  Wisienką na torcie była debata oksfordzka, na którą został zaproszony skład z Koła Debat Oksfordzkich oraz skład z III LO z Poznania. Warto wspomnieć, iż to właśnie nasza szkoła została wyróżniona i zaproszona przez WNPiD do wzięcia udziału w debacie, której teza brzmiała :” Najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu w Unii Europejskiej jest większa integracja państw członkowskich”. Drużyna w składzie: Dominika Maćkowiak 2b, Natalia Kraińska II a, Wojciech Wasylkowicz 2a oraz Kacper Kobierski 3d wcieliła się w rolę propozycji tejże debaty. Ta doskonała lekcja wiedzy obywatelskiej rozwiała wiele wątpliwości i przyniosła sporą dawkę nowych faktów na temat otaczającego nas świata. Mamy nadzieję, że częściej będziemy gościć na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a za zaproszenie na WNPiD serdecznie dziękujemy.

Nikola Dębowska, 2g

o1